Úvodní stránka » Proč je to tak 3 aneb jedovaté houby ?

Je důležité, aby existovaly jedovaté houby?

Myslím, že většinu z vás, holky a kluci, když jste šli někdy lesem a rodiče vám řekli: „Támhletu houbu nesbírej, ta je jedovatá!“ napadlo: Proč vlastně existují jedovaté houby? Vždyť si je kdokoliv může splést s jedlými. Je vůbec důležité, aby existovaly?

Možná budete překvapeni, ale jsou důležité. Třeba taková muchomůrka červená. Představte si lesní palouček porostlý krásnými, jemnými, světle zelenými a především nezničenými polštářky mechu, mezi kterými stojí a svým krásně zbarveným kloboučkem vykukuje muchomůrka červená. Některé jedovaté houby vytvářejí výzdobu lesa, ale to není ten hlavní důvod jejich existence. Jedovaté houby jsou důležité především pro lesní zvířata.

Kupříkladu taková veverka ohryzává klobouky jedovatých a nejedlých hub nebo si ten klobouk odnese po kouskách do svého úkrytu ve stromě, kde si dělá zásoby na zimu. A nejen veverce slouží houby, které jsou pro nás jedovaté nebo nejedlé. Často můžeme vidět i ptáčka, jak sedí na klobouku jedovaté houby a zobáčkem do něj klove.

Nerozkopávejte a neničte proto jedovaté a nejedlé houby, připravujete tím zvířata o potravu a přírodu o její krásu.

 

AUTORČINA POUČKA: Ne všechno, co nemůže člověk použít nebo zužitkovat, je potřeba ničit, zvláště, patří-li to přírodě.


Kontakt

Petra Zelenková
Zeyerova alej 1843/18, Praha 6
607689860
626077159 (slepýš1)
p.zelenkova

TOPlist