Úvodní stránka » Rozhovory » Michal David

Rozhovory - david (normální)

Se zpěvákem Michalem Davidem nebylo jednoduché domluvit si termín. Je to neobyčejně zaměstnaný člověk. Konečně jsem však přece měla štěstí. „Vmáčkl" mě mezi divadelní zkoušku a konkurz na nový muzikál „Tři mušketýři". Povídali jsme si ve foyeru divadla Brodway.


Petra: Zkoušel jste na některou ze svých písniček „sbalit" dívku?
Michal David : Když jsem začínal v devatenácti zpívat a rozjížděli jsme s klukama kapelu, tak samozřejmě, že jsem na to balil holky - který zpěvák ne?

Petra: Na jaký hudební nástroj hrajete?
M.David :Od sedmi let jsem se učil na klavír - nejdřív soukromě, potom na konzervatoři. Z té jsem ale v šestnácti letech odešel, protože jsem se rozhodl pro hraní s kapelou a profesionální dráhu. Dřív jsem hrával i na baskytaru, taky na trubku, ale toho jsem nechal.

Petra: Když jste začínal, měl jste nějaký hudební idol?
M.David :Začínal jsem vlastně jazzem. Tehdy pro mě byly vzorem swingový hvězdy jako třeba Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Oskar Peterson nebo Erroll Garner. Později, když jsem přešel k popový muzice, tak byl můj idol Elton John, Phil Collins, Whitney Huston…tuhle muziku, tenhle angloamerický proud mám pořád rád. Myslím, že vzory má každý a každý se jimi tak trošičku inspiruje.

Petra: Jaký hudební styl posloucháte převážně dnes?
M.David :Je jich víc. V autě poslouchám rád klasickou hudbu nebo jazz. Naopak když dělám svoji práci, tak mě to nutí poslouchat pop nebo rock, ale mám rád například i americkou country, takže jak je vidět, nejsem v poslechu hudby vyhraněný.

Petra: Skládáte si texty sám?
M.David :Neskládám, skládám si jenom hudbu. Texty mi píšou většinou profesionální textaři.

Petra: Jste romantik, nebo spíš věcný člověk?
M.David :Tak trochu obojí. Takže asi věcný romantik.

Petra: Když Vás na ulici někdo pozná a požádá Vás o podpis, jaké při tom máte pocity?
M.David :Považuji to za běžnou pracovní věc, není to pro mě nic nenormálního, zvykl jsem si, že si lidi říkají o podpisy a každému se rád podepíšu.

Petra: Vznikla některá Vaše písnička z životního příběhu, který se Vám opravdu stal?
M.David :Spousta mých písniček je v podstatě ze života. Ať je to Největší z nálezů a ztrát z filmu Láska z pasáže nebo třeba Já chci žít non-stop a další. To jsou písničky, co vypráví příběhy, který si každý ve svým životě prožívá. Moje motto zní: „Žijte non-stop, mějte svých pár přátel, prožijte si disco příběh a svoji lásku z pasáže!"

Petra: Stávají se Vám často trapasy?
M.David :Všem se stávají trapasy a samozřejmě i já si sem tam nějaký prožiji. Snažím se jich sice vyvarovat, ale nedá se to vždycky naplánovat. Trapasy patří k životu.

Petra: Zpíváte i v cizích jazycích?
M.David :Zpívám v italštině a v angličtině.

Petra: Co vám dokáže zkazit náladu a co vám ji naopak dokáže zvednout?
M.David :Spolehlivě mi zkazí náladu něco negativního, třeba nepravdivý nebo pomlouvačný článek o mně. Taky lidská hloupost v různých podobách a lidská závist. Muzika, kamarádi mi náladu naopak vždycky zlepší. Snažím se ovšem vzít si i z těch negativních událostí něco pozitivního a tím pádem si náladu jen tak zkazit nenechám.

Petra: Sbíral jste někdy céčka?
M.David :No ježišmarjá, měl jsem jich hromadu! V době, kdy jsem zpíval tu písničku, tak mi chodily dopisy s céčky a taky mi je dávaly fanynky na koncertech, takže moje sbírka byla obrovská.

Petra: Máte tu sbírku ještě?
M.David :Už dlouho ne.

Petra: Jste vůbec typ sběratele?
M.David :Myslím, že nejsem. Rád si třeba kupuji knížky nebo filmy na DVD, ale že bych účelově něco sbíral… že bych byl numismatik nebo filatelista, to ne.

Petra: Jaké si myslíte, že jsou Vaše dobré vlastnosti?
M.David :To by mělo ohodnotit spíš moje okolí. Ale pokud to o sobě vůbec mám právo říct, tak si myslím, že jsem upřímný, pozitivní, rád pomáhám druhým, když je to zapotřebí, a pokouším se řešit problémy v pohodě.

Petra: Je něco, co na sobě naopak nemáte rád, co byste chtěl změnit? A proč?
M.David :Chtěl bych změnit celkově vizáž, tím mám na mysli, že bych rád zhubnul - řekněme o takových patnáct kilo - a kdybych měl trochu víc vlasů, to by se mi taky líbilo.

Petra: Děláte svoji práci už dlouho. Je pro Vás hodně důležitá?
M.David :Určitě. Nic jiného neumím a muzika je pro mě práce i život současně. Bez ní by to bylo hodně těžký.

Petra: Čím byste se zabýval, kdybyste z nějakého důvodu musel v téhle branži skončit?
M.David :Zřejmě marketingem. Možná reklamou. Pokud by to nebyla přímo muzika, tak bych rozhodně zůstal v nějakém odvětví kultury.

Petra: Kdybyste měl možnost jednoho splněného přání, co byste si přál změnit?
M.David :Přál bych si, aby nebyly nemoci, aby neumíraly děti, aby bylo víc léků na nemoci, který jsou bohužel pořád ještě nevyléčitelný.

Děkuji za rozhovor. Petra: Zelenková


Kontakt

Petra Zelenková
Zeyerova alej 1843/18, Praha 6
607689860
626077159 (slepýš1)
p.zelenkova

TOPlist